czwartek, 5 marca 2009

ESET NOD32 Antivirus 4.0

Jak zapewne wielu z was już wie, kilka dni temu odbyła się ogólnoświatowa premiera programów ESET NOD32 Antivirus 4.0 oraz ESET Smart Security 4.0. Każdy dotychczasowy użytkownik programów firmy ESET posiada prawo do aktualizacji do najnowszej wersji programu. Postanowiłem z tego prawa skorzystać i zaktualizować posiadanego NOD'a do najnowszej wersji.

Na początek pobrałem najnowszą wersję programu. No i uruchomiłem program instalacyjny. Bez problemu wykrył posiadaną wcześniejszą wersję, odinstalował ją, zapamiętał ustawienia i zainstalował nową wersję. Instalator poinformował, że należy zrestartować komputer i tak właśnie uczyniłem. Co spotkało mnie po restarcie ?? Moim oczom ukazał się nowy, odświeżony design interfejsu graficznego. Nawet android, logo programu zyskał nowy wyraz.Pierwsze odczucia okazały się bardzo pozytywne. Interfejs użytkownika nie stracił na czytelności. Generalnie delikatne zmiany jego wyglądu sprawił, że dotychczasowi użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów w poruszaniu się po menu.

Z nowych funkcjonalności od razu widać statystyki działania programu. Bardzo czytelne informacje sprawiają, że jesteśmy dumni z pracy w tle jaką wykonuje dla nas ESET NOD32 Antivirus.


No i na pierwszy rzut oka to tyle. Jednak to tylko powierzchowna analiza. Zastanówmy się co jeszcze warto sprawdzić w nowej wersji? Jak tam wydajność?? Czy legendarna szybkość programu ESET NOD32 nie została sprzeniewierzona? Generalnie nie odczułem żadnego wpływu na szybkość działania komputera. Zaglądając w Menadżer Zadań zauważyłem jednak, że program wykorzystuje około 40 MB pamięci RAM. Wydaje mi się, że to więcej niż w wersji poprzedniej jednak i tak bardzo mało w porównaniu do konkurencji.

Zaglądając głębiej w opcje programu znajdziemy jedną z ciekawszych funkcjonalności nowego NOD'a - możliwość blokowania nośników zewnętrznych. Dzięki niej możemy zablokować dostęp do dysków CD/DVD czy dysków USB. Po pierwsze zyskujemy dużą poprawę bezpieczeństwa, gdyż blokujemy jedno z większych źródeł zakażeń. Po drugie chronimy dane przed skopiowaniem. Będzie to bardzo pomocne w firmach, które martwią się o kopiowanie przez pracowników poufnych danych.

Nowa wersja programu zawiera również produkt ESET SysInspector (program pozwala na inspekcje zabezpieczeń systemu) oraz ESET SysRescue (program umożliwia przygotowanie bootowalnej kopii systemu). Jednak jeszcze żadnego z rozwiązań nie testowałem. Może w kolejnym wpisie coś na ten temat napiszę.

Reasumując, program wygląda i sprawuje się bardzo dobrze. Zachęcam wszystkich do aktualizacji posiadanych programów, a nie zdecydowanych do instalacji wersji testowej. Instalator programu można pobrać tutaj.

Brak komentarzy: