poniedziałek, 22 września 2008

Skaner rezydentny - wyjątki.

Programy antywirusowe w dzisiejszych czasach oferują użytkownikowi pełną ochronę antywirusową. Czym taka ochrona się charakteryzuje ?? Antywirusy nie tylko szukają wirusów podczas wykonywania czynności skanowania komputera, przeszukują również komputer w czasie rzeczywistym. Największą zaletą skanowania w czasie rzeczywistym jest fakt, że antywirus towarzyszy nam cały czas np. gdy otwieramy stronę internetową, zapisujemy plik czy też wysyłamy wiadomość e-mail. Program może zareagować w momencie gdy wirus próbuje dostać się do naszego komputera, zablokować jego poczynania i rozwiązać problem zanim on zaistniał. Co jednak gdy takie działanie staje się niepożądane??

Taka sytuacja może zaistnieć np. na komputerach posiadających uruchomioną bazę danych. Z powodu skanowania otwieranych plików występują problemy z otwieraniem programów korzystających ze wspomnianej bazy danych. Pojawiają się różne błędy krytyczne często związane z upływem czasu żądania. Jeśli posiadasz program antywirusowy NOD32 bądź pakiet bezpieczeństwa Smart Security rozwiązanie jest proste!

Wystarczy zmienić kilka opcji w konfiguracji. Tak więc zaczynajmy. Na początek jak zawsze wchodzimy w ustawienia zaawansowane programu - przycisk F5 przy aktywnym oknie programu antywirusowego. Z drzewa opcji wybieramy Antywirus i antyspyware, a następnie opcję Wyłączenia. Po naciśnięciu przycisku Dodaj wyszukujemy na dysku pliki, które mają być wyłączone ze skanowania w czasie rzeczywistym np. wspomniane pliki bazy danych. I zatwierdzamy przyciskiem OK.

Po dodaniu plików lub katalogów do wyjątków programu antywirusowego NOD32 należy uruchomić ponownie komputer by nowe ustawienia zaczęły funkcjonować. Od tej pory podczas odczytu czy zapisu wskazanych plików nie będą one skanowane przez program antywirusowy. Warto jednak w takim wypadku uruchomić skanowanie na żądanie tak by być pewnym, że wskazane pliki są pozbawione jakichkolwiek zagrożeń.

Brak komentarzy: