środa, 17 września 2008

Aktualizacja off-line

W dobie wszechobecnego dostępu do internetu użytkowników przestało interesować aktualizowanie baz sygnatur wirusów. Praktycznie każdy liczący się antywirus posiada mechanizm aktualizacji automatycznych, który zapewnia ciągłe śledzenie nowych aktualizacji. Aktualizowanie przestało interesować do momentu gdy okazuje się, że bazy są nieaktualne. Co wtedy zrobić??

Z problemem spotkałem się już kilka razy. Komputer nie posiada dostępu do internetu, w ten czy inny sposób znalazł się tam wirus. Co teraz zrobić?? Odpowiedź jest prosta - aktualizować!

W przypadku programu NOD32 możliwe jest pobranie sygnatur wirusów ze strony http://download.eset.com/download/engine/nod32_mirror_polish_v3.zip Jest to jeden plik zip z aktualnymi bazami wirusów. Pobrany plik przenosimy na dysku przenośnym, płycie CD czy kilku dyskietkach na komputer docelowy. Następnie rozpakowujemy do katalogu na dysku np. C:\NOD32\

Uruchamiamy program NOD32 Antivirus, wybieramy z głównego menu zakładkę Ustawienia, klikamy opcję Włącz tryb zaawansowany i potwierdzamy przyciskiem TAK. Następny krok do konfiguracji off-line to opcja Otwórz całe drzewo ustawień zaawansowanych z lewego menu wybieramy opcję Aktualizacja naszym oczom ukarze się taki obrazek:


Co dalej ?? Pozostaje nam tylko dodać serwer aktualizacji - w naszym przypadku katalog na dysku. Klikamy przycisk Edytuj po prawej stronie okna Serwer aktualizacji: i dodajemy nowy serwer. W polu Serwery wpisujemy nasz katalog C:\NOD32 potwierdzamy przyciskiem Dodaj i akceptujemy całość konfiguracji - przycisk OK. Teraz wystarczy przejść do zakładki Aktualizacja w głównym oknie programu i uruchomić opcję Aktualizuj bazę sygnatur wirusów.

To by było na tyle. Wypada zaznaczyć, że aktualizacja programu ESET Smart Security odbywa się na takich samych zasadach. Wszystkie kroki wykonujemy analogicznie.

1 komentarz:

Andrzej pisze...

Dziękuje ;) działa ;) z tym że miałem problem ponieważ musiałem kilka razy dać aktualizuj ponieważ za pierwszym razem nie poszła mi aktualizacji. Pisało że jest błąd...za 4 albo 5 razem dopiero poszło dobrze.