poniedziałek, 17 sierpnia 2009

To antywirus!

Ostatnio zostałem zaskoczony pewnym pytaniem - "Co to jest ten NOD32??". Odpowiedź jest bardzo prosta - jest to antywirus, czyli program, którego zadaniem jest ochrona komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Oprogramowaniem, które może doprowadzić do uszkodzenia systemu operacyjnego, utraty ważnych danych czy też przechwyceniem danych używanych do logowania czy też płatności elektronicznych.

Dobry antywirus powinien wykrywać te zagrożenia, unieszkodliwiać je i następnie usuwać z zagrożonego komputera. Niestety nie każdy program antywirusowy spełnia te założenia. Najczęstszym problemem są nowo powstałe wirusy. Program antywirusowy, który nie zaktualizuje swoich baz wirusów (na podstawie, których wykrywa zagrożenia), jest bezsilny. Wirus może spokojnie rozprzestrzenić się na zainfekowanym komputerze. Mało tego, może zablokować działanie antywirusa.

W takim wypadku jak radzić sobie z takimi zagrożeniami? Odpowiedź na to pytanie to tak zwana ochrona proaktywna, czyli rozwiązania pozwalające chronić komputer przed jeszcze niezidentyfikowanymi zagrożeniami. Pozwala ona zabezpieczyć komputer przed pojawieniem się aktualizacji baz wirusów. W dziedzinie ochrony proaktywnej antywirus NOD32 jest liderem, czego dowodem może być nagroda organizacji AV-Comparatives - "Najlepszy proaktywny antywirus roku 2008".

Wracając do pytania zadanego na początku artykułu. Wiemy już, że NOD32 to antywirus, mało tego to najlepszy proaktywny antywirus. Czy to już wszystkie jego zalety?? Program NOD32 (słowackiej firmy ESET), słynie od wielu lat z bardzo dużej skuteczności wykrywania złośliwego oprogramowania oraz bardzo dużej prędkości działania. Zainstalowanie antywirusa jest prawie niezauważalne na komputerze co jest dużą zaletą na tle bardzo wolnych programów antywirusowych konkurencji. Antywirus chroni poczynania użytkowników podczas korzystania z Internetu, dysków przenośnych oraz codziennej pracy na komputerze. Dodatkowo od wersji 4.0 wprowadzone zostały dodatkowe ciekawe funkcje wpływające na bezpieczeństwo komputera. NOD32 umożliwia blokowanie nośników wymiennych, tworzenie dysku ratunkowego czy blokowanie dostępu do stron internetowych.

NOD32 to antywirus. Dobry antywirus! Warto mieć go zainstalowanego w systemie gdyż jest to podstawa naszego bezpieczeństwa podczas codziennej pracy na komputerze.