czwartek, 30 października 2008

Konsola centralnej administracji

Ostatnimi dniami spędziłem sporo czasu przeglądając oferty sprzedaży oprogramowania ESET NOD32 Antivirus oraz ESET Smart Security. Sprzedawcy jak zawsze prześcigali się w cenach oraz dodatkowych promocjach. Zaciekawiła mnie jednak oferta sklepu internetowego dostępnego na stronie www.nod32.atcomp.pl

Pomijając ciekawy wygląd i dobre ceny największe zainteresowanie wzbudziła we mnie konsola centralnej administracji ESET Remote Adminstrator. Do wszystkich licencji na 5 i więcej komputerów program ten jest dołączany bezpłatnie. Co w ten sposób zyskujemy?

Wygląda na to, że bardzo dużo. Program umożliwia zarządzanie wszystkimi stanowiskami w sieci. Mam tu na myśli zarówno program ESET NOD32 Antivirus oraz ESET Smart Security. Możemy w łatwy sposób wykonywać zadania na wszystkich komputerach. Raz utworzona konfiguracja, może w łatwy sposób zostać wysłana do pozostałych stanowisk. Jeśli nie posiadamy na wszystkich komputerach dostępu do internetu możemy uruchomić wewnątrz sieci LAN serwer aktualizacji. Zaowocuje to oszczędnością pasma internetowego w momencie gdy mamy więcej komputerów z zainstalowanymi programami antywirusowymi firmy ESET.

Wygląda to wszystko bardzo ciekawie, jednak jak jest w praktyce ?? Jeszcze nie wiem ale postaram się zweryfikować to w następnych dniach. W końcu trzeba odpowiednio wytestować produkt po zakupie. Jak tylko będę miał więcej informacji podzielę się nimi na tym blogu.

środa, 15 października 2008

ESET Smart Security - zaawansowana konfiguracja


Ostatnimi dniami zastanawiałem się nad napisaniem dokładnego opisu konfiguracji programu ESET Smart Security. Jednak jak zwykle brakuje czasu. Zacząłem się zastanawiać czy opis takiej zaawansowanej konfiguracji znajduje się gdzieś w internecie. Szukałem szukałem i znalazłem!

Strona poświęcona ESET Smart Security opisuje dokładnie ten pakiet bezpieczeństwa. Znajdują się tu zarówno informacje o programie jak i dokładny opis funkcji programu. Początkujący użytkownik znajdzie na stronie przewodnik dla początkujących. Bardziej zaawansowany znajdzie informacje o dogłębnej konfiguracji kontroli antyspamowej, antywirusa czy firewalla. Dowiem się w jaki sposób zaplanować aktualizacje czy inne regularne zadania.

Wszystkie informacje zostały przedstawione w przyjazny i łatwy do zrozumienia sposób. Każdy artykuł prócz dokładnego problemu i jego rozwiązania został wzbogacony w rysunek ułatwiający zrozumienie konfiguracji. Jeśli poszukujesz informacji na temat ESET Smart Security koniecznie odwiedź tą stronę.

wtorek, 7 października 2008

NOD32 - szybkość skanowania

Idąc tropem testów programów antywirusowych przystanąłem chwilę nad szybkością skanowania. Proces ten powinniśmy uruchamiać regularnie by zadbać o porządek na naszym komputerze. Zawsze może się tak zdarzyć, że skaner rezydentny nie wykryje wirusa, który już wcześniej zagnieździł się w naszym komputerze.

Uruchamiamy skaner na żądanie i co dalej?? Długie godziny oczekiwania zanim antywirus przeskanuje obecnie już kilkusetgigabajtowe dyski twarde. Czy można ten proces przyspieszyć?? I tak i nie. Jeśli mamy już program antywirusowy musimy uczyć się cierpliwości, jeśli nie możemy wybrać najszybszy.

Poniżej prezentuje wykres szybkości skanowania wg. organizacji Virus Bullerin z lutego 2008 wykonany na systemie operacyjnym Microsoft Windows Server 2003.

Niezależna organizacja badawcza Virus Biulletin, znana z rygorystycznych testów rozwiązań antywirusowych, wielokrotnie potwierdziła nadzwyczajną szybkość działania programu ESET NOD32 Antivirus. Ogromna przewaga jaką NOD32 zyskuje nad konkurencyjnymi programami wynika z unikalnej, zintegrowanej budowy sinika skanującego. To dzięki niej program sprawdza pliki wielokrotnie szybciej niż inne rozwiązania antywirusowe.

poniedziałek, 6 października 2008

NOD32 - zapotrzebowanie na pamięć.

Użytkownicy chcący czuć się bezpiecznie w Internecie instalują na swoich komputerach programy antywirusowe. Często okazuje się jednak, że po instalacji antywirusa komputer dziwnie zwalnia. Uruchomienie jakiegokolwiek programu trwa dłużej, bardziej wymagające czynności zajmują tyle czasu, że tracimy cierpliwość. Albo porzucamy myśl o instalacji programu antywirusowego, albo instalujemy inny. Jaki antywirus wybrać by komputer działał szybko??

Oczywiście ESET NOD32 Antivirus! Nie od dziś wiadomo, że cechuje go niespotykana szybkość działania. Mowa tu zarówno o skanerze rezydentnym, który nie obciąża znacząco systemu jak i o skanerze na żądanie, któremu skanowanie całego dysku zajmuje mniej czasu niż konkurencji.

Wiadomo, że im mniej pamięciożerny jest Twój program antywirusowy, tym szybciej działa Twój komputer. Poniżej zamieszczam ciekawe zestawienie prezentujące ile pamięci zajmuje jaki program antywirusowy.



Z ciekawości sprawdziłem ile pamięci zarezerwował mój NOD32. Wynik wręcz zadziwiający - 34,5 MB. Po prostu rewelacja!

piątek, 3 października 2008

Którą wersję programy wybrać?

Użytkownicy chcący zainstalować program ESET NOD32 Antivirus lub ESET Smart Security muszą wybrać wersję programu, którą chcą używać. Pytanie jest proste. Czy posiadasz system 64-bitowy?

Odpowiedź może okazać się trudna dla osoby, która nie wnika w techniczne zagadki informatyki, a tylko użytkuje komputer. Fakt, że chce skorzystać z dobrego program antywirusowego jest w pełni zrozumiały. W jaki sposób zatem sprawdzić, którą wersję instalacyjną NOD'a wybrać?

Z pomocą przychodzą nam właściwości systemu Windows dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer i wybraniu opcji właściwości.



Wyświetli się nazwa obecnie wykorzystywanego systemu. Mamy następujące możliwości:

  • Microsoft Windows XP x64 - system operacyjny 64 bitowy
  • Microsoft Windows XP - system operacyjny 32 bitowy
  • Microsoft Vista x64 - system operacyjny 64 bitowy
  • Microsoft Vista - system operacyjny 32 bitowy
Gdy wiemy czy nasz system jest 32 czy też64 bitowy możemy stwierdzić, którą wersję instalacyjną należy pobrać. Po instalacji programu ESET NOD32 czy też ESET Smart Security możemy spokojnie się cieszyć funkcjonalnościami bez obaw o ewentualne problemy wynikające z błędnego wyboru programu instalacyjnego.

środa, 1 października 2008

NOD32 i programy pocztowe.

Jedną z opcji dostarczanych przez program antywirusowy ESET NOD32 Antivirus jest ochrona poczty elektronicznej. Wszystkie wiadomości przychodzące i wychodzące są skanowane w poszukiwaniu niepożądanej przez użytkownika treści. Dzięki temu możemy spokojnie zajmować się redagowaniem e-maili bez obawy o wirusy, które może nam przesłać nieświadomy użytkownik.

Standardowo antywirus NOD32 dodaje do wiadomości wychodzących informację o tym, że została ona przeskanowana i nie zawiera żadnych niebezpiecznych treści. Wiadomość wygląda następująco:

Informacja programu ESET NOD32 Antivirus, wersja bazy sygnatur wirusów 3426 (20080908)

Wiadomosc zostala sprawdzona przez program ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.pl lub http://www.eset.com

Co jednak gdy nie chcemy aby taka treść była dołączana do wiadomości? Należy odpowiednio skonfigurować program antywirusowy ESET NOD32 Antivirus. Zaczynamy standardowo, przyciskiem F5 wywołujemy okno ustawień zaawansowanych. Z drzewa opcji wybieramy Antiywirus i antyspyware -> Ochrona poczty e-mail. W sekcji Alerty i powiadomienia koncentrujemy się na sekcji Alerty. Tutaj możemy zmienić ustawienia dotyczące wiadomości przychodzących i wychodzących. Po modyfikacjach zatwierdzamy konfigurację przyciskiem OK.

Od tego momentu wiadomości wysyłane lub odbierane nie będą zawierać dodatkowego tekstu dodawanego przez program antywirusowy. Należy jednak tutaj zaznaczyć, że zmiany te nie działają wstecz. Wiadomości, które wcześniej zostały opatrzone odpowiednią informacją nie ulegną zmianie.